domates şaşırtma

çok şükür bitirebildik.

Nevşehirli öğrencim Orhan’ın annesinin özene bezene hazırlayıp gönderdiği tohumları 1 kasaya ekmiştik, tam bir ay oluyor, takvimler 20 mart’ı gösteriyordu. 1 tek tohum bile ziyan olacak diye korkuyordum. O kadar bereketliymiş ki, neredeyse hepsi çıktı sanırım tohumların. Durmuş amca kendi çiçekleriyle birlikte bizim domatesi, biberi, patlıcanı, kabağı, salatalık ve fasülyeleri de hergün suladı, elleri dert görmesin.

Geçen hafta aslında gitmemiz gerekiyordu, 3 haftalıkken tam şaşırtma zamanı oluyor, first transplantation ingilizcesi. Şaşırtmak kelimesini duyunca ben de şaşırmıştım (: ingilizcesini merak ettim, ama tam karşılığı yok, transplantation da eksik kalıyor. Minik fidemizin güçlenmesi, ve fidelerin seyreltilmesi için bir işlem diyelim kısaca. Kasadan alınıp viyollere aktarma işlemi.

Geçen hafta gidemedik, tam sınav dönemimizdi, ne öğrencilerden isteyebildim, ne de kendim el atabildim duruma. Bir gittim ki ne göreyim, domates fideciklerimizin boyu bir parmak olmuş neredeyse. “Geç kaldınız” dedi Durmuş amca.  tabi ben yine çok korktum ziyan olacak, ya tutmazlarsa, ya solarlarsa diye.

Pazartesi başladık, ancak bugün bitirebildim. Hergün gittim, bir kısmına katıldı öğrencilerim ,bir kısmına katılamadılar, çoğunlukla ben de plansız gittim zaten, doğaçlama gelişti biraz. Hala bir plana oturtamadım bu organizasyon işini. Seradan çıkmayı bekliyorum biraz da.

Bir kasa domatesin viyollere geçirilmesi gerçekten emek istiyor, çömelmek, diz çökmek, serada terlemek, ve sabır. Doğa insana o kadar çok şeyi öğretiyor ki. Saatin nasıl geçtiğini anlamadım çoğu zaman. Bir tarla domates yapacak kadar fidemiz olacak hepsi tutarsa.

Fazla gelirse satıp bahçe masraflarımızı karşılamayı düşünüyorum, tohum, viyol vs.

Kabak ve fasülyeler artık bahçeye alınacak kıvama geldiler. Zemine kök salmaya başladılar, viyolden taşıp. Çiçek ve salatalıkları geçirmek için ise henüz erken, üşüyeceklerini söylüyor Durmuş amca.

Bahçe yerimiz de Nisan sonu hazır olacak diye ümit ediyorum. Tek endişem üniversitemizin bulunduğu bölge ciddi ?anlamda rüzgarlı. Bu kadar esinti kurutmaz mı acaba ekinlerimizi? Ne yapabilirim, nasıl koruyabilirim?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: